9 kwietnia 2016 Facebook 1
System Sklepów na Facebooku, Transmisje Live na Fanpage, Zarobki na Facebooku

Dzień Dobry specjalnie dla Was podsumowałem w tym artykule dodane i znane mi wszystkie nowości wprowadzone przez Facebooka w ostatnim czasie. Znajdziecie tutaj m.in rozwinięcie transmisji live jakie Facebook wprowadził dla wszystkich (FACEBOOK LIVE), sklepy, które już niedługo będzie można zainstalować na każdym fanpage, a także o msn kodach w czacie na Facebooku podobnych do tych użytych na SnapChacie.

Artykuł ma charakter edukacyjny i jest kierowany głównie dla początkujących adeptów sztuki social media.

  1. Facebook LIVE dla wszystkich – Czyli Transmisje live dla niezweryfikowanych kont.

Ta opcja ucieszyła mnie najbardziej. Wcześniej opcja ta była dostępna tylko dla gwiazd, które korzystały z specjalnej ku temu dedykowanej aplikacji Facebook Mentions. Aplikacja ta była dostępna tylko dla zweryfikowanych fanpage, dlatego mogliśmy zapomnieć o transmitowaniu najważniejszych wydarzeń z naszej okolicy za pomocą naszego fanpage, a tym bardziej za pomocą naszego prywatnego konta. W skrócie mogliśmy tylko cierpliwie czekać na zmiany, ale ku mojemu zaskoczeniu w ostatniej aktualizacji Facebooka, Zespół Zuckerberga nie tylko włączył tą opcje dla wszystkich, ale także poszerzył niewyobrażalnie jej możliwości, chcąc na dobre zacząć konkurować z Periscope, platformy, która obok Twitcha cieszyła się bardzo dużym uznaniem w transmisjach live. Jak informuje sam Facebook od teraz możemy robić Live dla grup i organizowanych przez nas wydarzeń, a podczas samej transmisji Facebook pozwala na, wykorzystanie reakcji w trakcie live’u, a także na odtwarzanie pojawiających się komentarzy (już po zakończeniu transmisji). Ciekawostką również są mapy transmisji pokazujące, kto konkretnie w danym czasie gdzie i co transmituje i wiele, wiele innych ficzerów, które opiszę poniżej.

Zobacz oficjalny film promujący aktualizacje.


JAK WŁĄCZYĆ/ODPALIĆ TRANSMISJE W FACEBOOK LIVE?

Samo odpalenie transmisji jest banalnie proste! Wystarczy wejść w aplikacji FB na swoim telefonie w pisanie posta (w zależności czy chcemy ją opublikować/transmitować na profilu/fanpage/wydarzeniu) i kliknąć ludzika z sygnałem, którego ikona znajduje się poniżej miejsca w którym możemy wprowadzić tekst naszego posta. Po kliknięciu tego ludzika ( nie mylić ludzika z plusem – który oznacza, oznaczanie znajomych) pojawi nam się okienko do wprowadzenia tytułu transmisji (Tytuł transmisji to tak naprawdę tekst, który pojawi się nad transmisją – możemy tutaj oznaczyć znajomych, fanpage, a także umieścić link do naszej strony ). Po wprowadzeniu tytułu pojawi się komunikat o 3 sekundach. Kiedy 3 sekundy miną zaczniemy na żywo transmitować dla wszystkich naszych fanów/znajomych, a samą transmisję możemy w łatwy sposób udostępnić na innych fanpage/grupach/profilach.

REAKCJE / ODTWARZANIE KOMENTARZY / FILTRY NA FACEBOOK LIVE.

FACEBOOK LIVE

Podgląd transmisji

Wygląd i reakcje

Sama transmisja po odpaleniu wygląda bardzo intuicyjnie (podgląd obok na obrazku). W górnej części transmisji mamy podgląd tego co transmitujemy (obraz póki co jest kwadratowy o wymiarach odpowiednich dla transmisji za pomocą telefonu), a na środku i dole widzimy na bieżąco pojawiające się komentarze i reakcje związane z naszą transmisją. Same komentarze możemy odwzajemniać reakcjami. Póki co niedostępna jest opcja odpowiadania na komentarze, no, ale kto byłby wstanie transmitować transmisje i jeszcze na bieżąco odpowiadać na komentarze :)?

Odtwarzanie komentarzy.

Po zapisie transmisji, wszystkie komentarze zostaną odtworzone i dodane do zapisanej kopii naszej transmisji na naszym profilu lub fanpage, w zależności po prostu gdzie daną transmisje prowadziliśmy. Wcześniej ta opcja już też była, ale działała jak chciała. Teraz po oficjalnej aktualizacji wszystkie błędy z tym związane zostały wyeliminowane

Filtry na żywo

Facebook nie byłby sobą, gdyby odpuścił w swojej aktualizacji tuning bajerów estetycznych wprowadzonych do stworzonych przez siebie rozwiązań. Tak samo było i przy tym rozwiązaniu. Dzięki filtrom znanym wcześniej chociażby z Instagramu czy podstawowych filtrów edycji dodawanych na fejsa zdjęć możemy na transmisjach dodawać na żywo efekty na transmitowanych przez nas wydarzeniach. Filtrów póki co jest kilka, ale za to znajdziemy tutaj również opcje znane chociażby z Snapchata, które zezwalają pisać na transmitowanym przez nas obrazie. (podgląd efektu poniżej)

FILTRY W FACEBOOK LIVE

Zobacz jak dodać filtry na swojej transmisji

LIVE MAP – Mapy transmisji FACEBOOK LIVE – opcja póki co niedostępna w Polsce

Oprócz powiadomienia dla wszystkich znajomych lub fanów jakie wyślemy po starcie transmisji z automatu, Facebook wprowadził również nową ciekawą opcję, która pozwala nam na mapie świata sprawdzić co ciekawego ludzie transmitują w danej okolicy. Opcja jest bardzo przydatna w przypadku ważnych lub nagłych wydarzeń. Dzięki temu w szybki sposób możemy przejść do kraju w którym np odbywają się igrzyska i oglądać to na żywo co się tam dzieje oczami uczestników tego wydarzenia.  Facebook zdecydował się na utworzenie specjalnej zakładki, która pozwoli nam na przeglądanie i wyszukiwanie transmisji z konkretnej okolicy, a także inna specjalna zakładka pozwoli nam na znalezienie zapisanych już transmisji w specjalnej wyszukiwarce. Wyrzukiwarka ta również pozwoli na znalezienie wszystkich innych materiałów Video. W końcu będzie można wyszukać filmy dostępne na profilach i fanpage. Warto pamiętać, że znaleźć będziemy mogli filmy tylko w przypadku, kiedy będą one miały uzupełnione meta dane. Coś czuje, że te dwie opcje odbiją się wielką czkawką Youtube’owi, który do tej pory był nieklasyfikowanym liderem w tym segmencie Internetu. Sama opcja LIVE MAP i wyszukiwarki póki co nie jest dostępna w Polsce. Musimy na nią cierpliwie poczekać. Opcja LIVE MAP działa póki co tylko w niektórych krajach i dostępna ona jest pod specjalnym linkiem https://www.facebook.com/livemap.

Mapa Facebook Live

Mapa transmisji na żywo FACEBOOK LIVE

DODAWANIE ZNAJOMYCH DO TRANSMISJI

Dodawanie znajomych do transmisji, a także przeglądanie transmisji naszych znajomych. Facebook chcąc konkurować z SnapChatem i Periscope, pozwolił tak samo jak w przypadku swojej konkurencji na zapraszanie znajomych do prowadzonej przez transmisji live, a także na przeglądanie prowadzonych przez naszych znajomych transmisji na specjalnej zakładce w Appce mobilnej, która póki co również nie jest dostępna w naszym kraju. Więcej o tym możecie przeczytać na oficjalnym blogu FB.

Transmisje i dodawanie

Dodawanie znajomych do transmisji

2. DEDYKOWANE SKLEPY NA FANAPGE OD FACEBOOK’A

sklepy na facebooku

Podgląd produktu w sklepie (Kliknij by powiększyć)

sklepy na facebooku

Strona Główna sklepu na Fanpage

O tym kiedy te sklepy pojawią się w Polsce i jak będą one wyglądały od strony konfiguracyjnej póki co wam w szczegółach nie opiszę. Nie miałem niestety dostępu do oficjalnej polskiej konferencji dotyczącej m.in wprowadzenia sklepów na fanpage. Konferencja odbyła się w tym tygodniu w Polskiej siedzibie Facebooka i m.in przez to nie jestem wstanie powiedzieć wam kiedy Facebook wprowadzi je oficjalnie w Polsce, ale za to przeglądając zagraniczne fanpage trafiłem na trop jak te sklepy w rzeczywistości będą wyglądały. Sam brak dostępności sklepów w Polsce wydaje mi się, że podyktowany jest brakiem wprowadzenia w Polsce płatności mobilnych jakie Facebook w ostatnim czasie wprowadził dla użytkowników niektórych krajów. Dzięki nim za pomocą MSG możemy wysyłać sobie nawzajem pieniądze, a także płacić nimi za kupione w Facebooku usługi lub produkty. Do uruchomienia tej opcji potrzeba jest karta kredytowa i póki co możemy podpiąć pod nie tylko zagraniczne karty. Ich przetłumaczenie na język polski może świadczyć tylko o tym, że opcja ta w najbliższej przyszłości będzie również dostępna w Polsce. Jak widzimy na zdjęciach każdy sklep będziemy mogli zasubskrybować – podobnie jak wydarzenia i transmisje live, dzięki czemu będziemy dostawać powiadomienie przy dodaniu do tego sklepu nowego produktu. Główna strona sklepu przedstawia dwa główne działy – Wyróżnione produktu i wszystkie produktu. Opcja analogicznie podobnie działa do tej znanej z zakładki Video, która zezwala nam na umieszczenie wyróżnionego video po czym na dole wyświetlają się wszystkie dodane przez nas filmy, tak samo jest i w przypadku produktów w sklepie. Ciekawostką jest natomiast strona produktu, która zezwala nam na bezpośrednie napisanie do właściciela sklepu, a także na napisanie komentarza dotyczącego produktu. Jeśli dowiem się czegoś więcej odnośnie sklepów rozwinę ten wątek w notce, a póki co zapraszam Was do obejrzenia zdjęć jak w praktyce będą wyglądały sklepy na fanpage

3. SPECJALNE BBCODE/MARKDOWN NA WYDARZENIACH.

(Aktualizacja BBCODE – Markdown – działa również w innych sferach postów Facebooka)

10400046_988334024536511_7573946782372725359_n

Opcja ta pozwala nam na edytowanie tekstu z użyciem opcji formatowania tekstu – dzięki specjalnym znacznikom możemy m.in użyć kursywy, podkreślić tekst, przekreślić tekst a także go pogrubić. Jeśli chcemy zobaczyć wszystkie opcje formatowania tekstu musimy kliknąć w specjalną ikonkę podczas pisania postu. Ta ikona przedstawia listę. Po kliknięciu w nią pokaże nam się lista dostępnych formatowań tekstu. Opcja póki co działa w 100% na wydarzeniach i w komentarzach pod zdjęciami. Więcej o tej opcji znajdziecie tutaj: Grupa Social Media

MARKDOWN W WYDARZENIACH

MARKDOWN W WYDARZENIACH

To póki co na tyle w tym poradniku! Będę go uzupełniał o nowe wpisy. Jeśli jesteś zainteresowany śledzeniem mojego bloga kliknij koniecznie lubię to n moim fanpage: https://www.facebook.com/JSDKa/